Čtu Školu Malého Stromu.
Chvíli jsem měla i pocit nějaké radosti a chuti předat to dětem, ale jen do doby než jsem si potvrdila to, co mi na příběhu a jeho autorovi nesedělo. Poznamenaná studiem literatury severoamerických indiánů jsem cítila, že takhle by sami o sobě nepsali. A tak jsem hledala a zjistila, že Forrest Carter, autor Školy Malého stromu, který se vydával za Cherokeee, byl ve skutečnosti rasista, antisemita, celoživotní propagátor rasové segregace a na toto téma psal i proslovy pro politiky.
Mnoho z nás vyrostlo na Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Čteme to dětem v dobré víře, že je to klasika a že takhle poznají souznění s přírodou a dobrodružství. A přitom je živíme naprosto mylným obrazem o národech, které jsou hluboce moudré a natolik různorodé, že slovo "indián" je asi tak všeříkající jako slovo "člověk".
Žijeme v době, kdy se mnoho z nás snaží o nějakou rovnoprávnost a ohleduplnost jednoho k druhému a k přírodě. Je pro nás důležitá slow fashion, permakulturní zahrady, rovnoprávnost mužů a žen, upcycling, ekologické zemědělství a mnoho dalšího. A přitom nemáme problém zavírat oči před apropriací a lživých obrazech o lidech, kteří pro nás mohou být ve výše uvedeném velkou inspirací.
Proto níže uvádím pár knih, které o sobě napsali a také ilustrovali samotní Cherokeeové, Anishinabe, Pueblo nebo Ojibway. Je to jen hrstka z mnoha děl, které jsou dostupné. Takže až na Vás přijde nutkání přečíst dětem Vinnetoua, zkuste raději objednat a přečíst jednu z těchto nebo těchto. A když se Vám bude líbit, můžete oslovit místní knihovnu, aby některou objednali do svých sbírek. Nebo jim ji rovnou věnujte. Ať generace našich dětí mají tu indiánskou realitu méně pokřivenou a mnohem lidštější než my.
Anishinabe chlapec se učí respektovat přírodu a její způsoby během dne stráveného se svým dědečkem.
|
Dědeček použije Seneca příběh o zrození, aby pomohl indiánské dívce vyrovnat se s výsměchem od spolužáků.
|
![]() |
Dogribský chlapec se podivuje nad zvířetem, které ve svém domově v kanadských Severozápadních Teritoriích nikdy neviděl. |