Love is the soul of the soul of the soul of the universe.
Love is the beginning and the end.
...
Love is the cure.
Love is the power.
...
Love is the life-giving garden of this world.

~ Rumi


neděle 13. dubna 2014

Háčkovací přetlak

Tak jsem se zase jednou pustila do tvorby. Klubko sysalu, klubko jutoveho provazku a klubko bavlnene prize. K tomu vsemu hacek, par chvilek po vecerech, nejaky poslech do ucha nebo jen odpoledni cimcarani ptaku na rimse a bylo hotovo. Dárek pro kamarádku, s láskou delany. Vám ho taky mohu zhotovit, kdyz budete chtit....a taky s laskou. Více na mém účtu na fleru.





Jarni sázení

Nadšení z krásného dne (i mrholivého), lopata, rýč, motyka, hrábě, kýbl na kořínky (jak říká Maluš), lopatka, klacíky, šňůrka, semínka, svačina, pití, náhradní plínka, mravenci, pavouci, ruměnice pospolné, spící chrousti obecní a jejich larvy, žížaly, spoustu zpívajících ptáků, potěšení z práce.

Výborný pomocník k sázení zeleniny, ukazující vztahy mezi nimi. Některé se vedle sebe nesnášejí dobře, jiné se naopak podporují v růstu, odhánějí škůdce a zlepšují chuťové vlastnosti. Možno zakoupit zde.
Marie Thunová se zabývá vlivem měsíčních fází na růst rostlin již desítky let. V kalendáři jsou uvedena doporučení na výsev a sběr květových, plodových, listových a kořenových rostlin a mnoho dalšího. Testuji, jak to funguje. Možno koupit zde.

Moje poznámky a náčrtky, první verze k překreslení.
 
Moje poznámky a náčrtky, první verze k překreslení.
Chystáme záhonky

Ryjeme. Malušku to neskutečně baví, takže teď ryjeme tak, že Maluška stojí na jedne straně rýče a já na druhé. Rytí jde o něco pomaleji, ale hlavně, že si to užíváme obě.

A když rytí přestane bavit, vezme si Maluš zahradnické nůžky a jde stříhat trávu.
Chystáme se vysévat semínka. Maluš pózuje s rajčaty, které se chystá otevřít.
Kdesi na netu jsme našly výborný tip, kam zasít sazeničky. Do rolek od papíru. Je to zadarmo a sazenička se může posléza zasadit i s papírovým květináčkem do záhonu. Jelikož jsme tento objev usuktečníly pozdě a nepodařilo se nám nasbírat dostatek toaletních rourek, posloužily nám i obaly od vajíček a květináče. Na tomto nápadu se mi líbí, že se recykluje, zbytečně se napoužívají plasty a člověk nemusí nic nakupovat. Vřele doporučuji. A jak se ten květináček udělá? Asi nafotím manuál....
 
Malinku hrozně moc baví sázení a rozbalování semínek. Občas jsem ji musela i zastavit, jinak bychom měli hodně semínek pomíchaných nebo rozsypaných kdo ví kde. Moc si to spolu užíváme.
Nemáme skleník, takže to řešíme parapety a vlastně veškerým volným místem v bytě. Je to taková semínková invaze. Igelit na květináči funguje jako pařeniště. Nechávám ho tam chvíli, než se semínka začnou klubat, poté odstraním.

Tu už nemám sílu na vymýšlení pařeniště. Semínka se musí poprat s vlhkostí v domě, keteré je beztak dost.

Tu už jsou vidět rostlínky levandule a bazalky. Chodíme je s Maluškou hladit. Už takhle malinké rostlinky krásně levandulově voní.

Invaze v obyváku.

Klubající se cibule.

Zalívání, další z neobyčejně úžasných aktivit. Maluška by zalívala do aleluja. Ale kdo má nosit ty kýble z vodou, když ještě nemáme hadice na zalívání a ono ne a ne pršet...


Záhon č. 1 Měsíček zahradní, hrachor vonný, cíbule, kopr, mrkev žlutá, mrkev obecná, řepa kupatá, řepa ještě jiná, černý kořen, salát - sazeničky ze zelňáku a místo na kapustu nebo květák. Jo a taky nějaké violky vonné, které okupovaly záhon před zrytím.

Záhon č. 2. Heřmánek pravý, smil, rebarbora z Kopřivnice, špenát - moc, majoránka, pór, mrkev obecná, místo na zelí a ještě uvidíme. V rohu kompost č.1.

Záhon č.3. Původně měl být celý na zeleninu, ale jelikož jsem na kraji terasy našla rozkládající se igelit, musela jsem odstranit rozpadající se plot i s igelitem a při tom tam zůstaly malé částečky. Shodli jsme se doma, že v tom pěstovat zeleninu nechceme. Takže jsem záhon zkrátila a zeleninovou část jsem ohraničila kamenným chodníčkem. Za ním pak bude květinová část záhonku. Ze zeleniny zde máme petrřel kadeřavou, petžel kořenovou, ředkvičky, mrkev žlutá a obecná. Prosto je vyhraněn i na keříčková rajčata.
Ráda bych otestovala i pěstování v pytlích. Některé zahrádky vytvořené z pytlů jsou opravdů nádherné, stačí si něco vygooglit (ideálně v angličtině). Máme tam nasazený hrášek, ve dvou pytlích jsou přesazené jehody z terasy, která se bude bourat a prostě tam rostly. V posledních 5-ti pytlích je nasazená po krajích bazalka - různé druhy. Doprostřed pak přijde keříčkové rajče. Kolem pytlů se chystám vyrobit ještě plůtek tak, aby moc nebyly vídět. Jsou umístěny před chatkou, kde bychom rádi měli nějaké posezení přes léto. Bude to ideální místo pro Malušku na louskání hrášku. Moc se těším Do té doby i zapomenu, jak moc mě bolely záda poté, co jse nanosila v kyblích do všech těch pytlů hlínu z bourající se terasy.

Moje milé meruňky

Od mého blízkého kamaráda jsem dostala dva stromky meruňky. Oba pochází z jedné krásné staré meruňky s vynikajícími plody. Rozdíl je v tom, že jeden roste z pecky a druhý z pecky je roubovaný na podnož ze stejného stromu. Chtěla bych otestovat, jak se budou lišit a zda oba budou mít stejně dobré ovoce. Věřím, že rostlinky vnímají naše rozpoložení a náš vztah k nim, takže je oba zahrnuji laskavostí a doufám, že se jim u nás bude líbit. Jsem moc ráda, že je na zahradě mám. Děkuji, Kamčo. 

Merunka s podnozi
Merunka s podnozi
Merunka z pecky

Malu a rozhlas

Amálka se včera na chvíli zaposlouchala do rozhlasu .... přestože doma po stole nelozíme, nechtěla jsem ji rušit a vybízet k slezení. Bylo to asi poprvé, kdy se soustředěně zaposlouchala do pořadu vysílaného českým rozhlasem. Byla bych ráda, aby si na mluvené slovo zvykla a poslouchala v budoucnu i pohádky. Z mého pohledu je to mnohem zajímavější (podobně jako četba) pro dětskou fantazii. U vizuálních pohádek v televizi a počítači je dítě okradeno o svou představivost, což je obrovská škoda.